Vykládání volně ložených kontejnerů: Výzva a řešení

Vykládání kontejnerů je jedním z mála zbývajících pracovně náročných aspektů moderní ekonomiky. Díky rozsahu položek a stísněným prostorům, v nichž jsou zabaleny, jsou jedinými procesy, které jsou v logistice stále manuální, nakládka a vykládka těchto velkých ocelových beden. A přesto je s rozmachem elektronického obchodování dodavatelský řetězec zaplaven kontejnery přeplněnými spotřebním zbožím jako nikdy předtím.

Výzva vykládky kontejnerů

Pokud by se v této klíčové funkci podařilo nahradit svaly a šlachy ocelí a elektřinou, mělo by to zřejmý přínos pro pracovníky, zaměstnavatele i ekonomiku. K tomu nedošlo především proto, že automatizované systémy mají omezenou flexibilitu. I když stroj dokáže zpracovat širokou škálu různě naskládaných položek, vždy se najde něco, co si vyžádá zásah člověka.

Flexibilita je drahá - napodobení lidské schopnosti identifikovat, dosáhnout, uchopit, otočit a zvednout více předmětů je spojeno s neúměrně vysokými náklady.

  • Existuje naléhavá potřeba strojů, které by tomuto popisu odpovídaly.
  • Ruční práce je nedostatek a je náchylná ke zranění.
  • Zvedání předmětů o hmotnosti 20, 30 nebo dokonce 40 kg je pro lidi, kteří to dělají, velmi náročné.
  • U skladníků v USA dochází k pracovním úrazům téměř dvakrát častěji než v jiných odvětvích - častěji než ve stavebnictví a hornictví.
  • Muskuloskeletální poruchy způsobené ručním zvedáním jsou zodpovědné za více než třetinu všech ztracených pracovních dnů, což stojí 20 miliard dolarů ročně.

Roboti nejsou řešením - alespoň ne v dohledné budoucnosti. Vykládání kontejnerů je vynikajícím příkladem průmyslového procesu, v němž poloautonomní systémy - stroje v kombinaci s lidskou obsluhou - pravděpodobně nabídnou efektivní cestu vpřed. Teoreticky mají stroje potenciál změnit proces vykládky, pokud jsou navrženy tak, aby zohledňovaly složité problémy, které vznikají, jakmile je kontejner přistaven k bráně skladu.

Lidé jsou však i nadále nezbytní pro dobré obchodní výsledky - řeší problémy, zlepšují se a řeší nepředvídatelné situace. Když spojíte lidi s chytrými stroji, teprve tehdy lze dosáhnout skutečných přínosů.

Kdo však dodá řešení typu plug-and-play, které je potřebné, osvědčené a vyzkoušené, mobilní, kompaktní, uživatelsky přívětivé a snadno konfigurovatelné v závislosti na změnách úkolů?

Jedním slovem - my.

Odbočkou pro tento blog uděláme pár slov o novém stroji od společnosti TAWI, o kterém si myslíme, že zaškrtne spoustu políček pro logistické profesionály, kteří chtějí snížit počet pracovníků vykládajících kontejner nebo přívěs.

"Přišlo za námi tolik zákazníků, kteří se s námi podělili o trápení s ručním vykládáním uvnitř kontejneru nebo přívěsu, do skladu prostřednictvím 3PL, balíkového terminálu, distribučního centra nebo kamkoli jinam," říká Anders Knapasjö, viceprezident pro severské, baltské a německé země společnosti TAWI. "Logistické společnosti mají problémy s ergonomií, je těžké najít lidi, kteří by tuto práci vykonávali, a rychlá návratnost investic (ROI) je zásadní a zároveň obtížně dosažitelná u stávajících mechanických řešení. To je zásadní dilema vykládky kontejnerů."

Podle Anderse je těžké překonat problém s nedostatkem lidí, kteří by tuto práci vykonávali. Vykládka kontejneru trvá 2,5 až 5 hodin a obvykle se přechází od jednoho kontejneru ke druhému, což znamená hodiny a hodiny fyzické práce. "Lidé obvykle pracují s vykládkou kontejnerů několik měsíců nebo dokonce dnů, než si uvědomí: 'Panebože, tohle nemůžu dělat! Společnosti hledají ergonomické řešení, které by jim zvedání ulehčilo, aby mohly potenciálním zaměstnancům říci, že nebudou muset zvedat ručně, a aby si lidé v této práci mohli být jisti, že po letech zvedání půjdou domů se zdravými zády a do důchodu v dobré kondici."

Mechanická pomůcka, která toto všechno zvládne a urychlí proces - to je svatý grál pro každou logistickou firmu - umožňuje pracovníkům řešit všechny problémy při vykládce bezpečným, intuitivním a flexibilním způsobem. Zefektivnění tohoto procesu by mohlo odemknout nový zdroj hodnoty pro každou firmu, která je závislá na dopravě velkého množství baleného zboží na trh.

Na trhu dosud neexistoval systém vhodný pro vykládku celého spektra různorodých balíků. Pro provozní manažery, kteří usilují o rychlou obrátku kontejnerového nákladu, proto potřeba efektivity a rychlé a jasné návratnosti investic obvykle znamená, že výchozím řešením je ruční práce.

Napište nám pro více informací či poptávku!