WhatsApp: +420 606 076 203
fr

Efektivní logistika

Včasné dodání produktů zákazníkům vyžaduje efektivní proces vychystávání objednávek. Tento článek popisuje problémy efektivního vychystávání objednávek a zkoumá metody, procesy, klíčové ukazatele výkonnosti (KPI) a manipulační řešení, která vám pomohou zajistit efektivní logistické operace.

 1. Výzvy a metody vychystávání objednávek
 2. Jak zvýšit rychlost vychystávání objednávek
 3. KPI pro sklady a distribuční centra
 4. Jak zlepšit dopravní schémata a procesy vychystávání
 5. Člověk nebo stroj pro třídění a paletizaci ve skladu?

1. Výzvy a metody vychystávání objednávek

Výzvy

Klíčovým cílem úspěšného vychystávání objednávek je zavést proces, který zvýší produktivitu a přesnost.

Tyto dva cíle jsou často ve vzájemném rozporu, protože metoda, která se zaměřuje na přesnost, může např. obětovat produktivitu. Použití speciálně navržených a upravených řešení vychystávání objednávek umožňuje tento konflikt vyřešit tím, že nabízí vysokou rychlost vychystávání objednávek, aniž by došlo k ohrožení přesnosti. Technická řešení, která umožňují operátorům vychystávat objednávky vysokou rychlostí a zároveň jim umožňují manipulovat se zbožím pečlivě a pozorně, je složitá rovnice. Není však nemožná.

Metody vychystávání

Nalezení nejlepší metody vychystávání objednávek pro vaši firmu je základem úspěchu. Která metoda je pro vaši organizaci nejvhodnější, závisí na několika faktorech, včetně typu provozu, typu produktů, objemu zpracovávaných objednávek, počtu vychystávání dané objednávky a počtu vychystávání z dané objednávky a počtu vychystávání z dané SKU (unikátní kód produktu). Níže jsou uvedeny některé z nejoblíbenějších metod vychystávání objednávek.

 • Diskrétní vychystávání objednávek.

Jeden pracovník vychystává jednu objednávku, jednu řadu najednou. Tato metoda je jednoduchá, zajišťuje rychlou odezvu při plnění objednávek a umožňuje snadné sledování přesnosti vychystávání objednávek.

 • Zónové vychystávání.

Každému pracovníkovi je přiřazena jedna fyzicky definovaná zóna v ve skladu. Pracovník, který je přiřazen ke každé zóně, je zodpovědný za vychystávání zboží. všechny SKU nacházející se v této zóně pro každou objednávku.

 • Dávkové vychystávání.

Jeden pracovník vychystává dávku objednávek najednou, po jedné SKU. Tato metoda je výhodnější v případě, že existuje více objednávek se stejným SKU, pokud mají objednávky obvykle jen několik SKU.

2. Jak zvýšit rychlost vychystávání

Použití vhodného zařízení pro vychystávání objednávek pomůže do určité míry zefektivnit celý proces. Aby však bylo možné plně zajistit rychlé vychystávání objednávek, je třeba vzít v úvahu také uspořádání a provozní procesy distribučního centra nebo skladu. Zde je několik příkladů nápadů na zlepšení.

 • Zajištění dostupnosti produktu

Kontrola a doplňování zásob podle potřeby. Existují softwarová řešení, která vám pomohou přesně sledovat stav zásob a automaticky vystavovat objednávky.

 • Stanovení priority umístění produktů

Nejčastěji objednávané položky umístěte blízko vstupu do prostoru vychystávání. Seřaďte je podle oblíbenosti a nejméně často objednávané výrobky umístěte dozadu.

 • Zkontrolujte uspořádání zařízení

Způsob uspořádání výrobků ve skladu nebo distribučním centru výrazně ovlivňuje rychlost a efektivitu procesu vychystávání. Často je výhodné seskupovat podobné položky dohromady. Uspořádání skladu může také ovlivnit způsoby směrování. Máte položky, které jsou často objednávány společně? Ujistěte se, že jsou uloženy blízko sebe.